‘Seçim işbirliği’ reddi CHP kulislerini böldü

MEHTAP GÖKDEMİR – Eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir araya gelmez denilen partileri aynı masa etrafında buluşturduğu hatırlatılan CHP kulislerinde, “Kılıçdaroğlu altılı masayı kurdu, Özel bir masayı kuramadı” tepkileri dile getirilirken, CHP’nin kıdemli ismi şunları söyledi: “Kızın oğlanda gönlü varsa, oğlanın kızda gönlü varsa, taraflar nişan yapmaya ve düğün yapmaya gider, ama oğlanın gönlü yoksa, kızın gönlü yoksa, gümbür gümbür giderseniz, paldır küldür geri gelirsiniz. Burada tamamen siyasi amatörlük var. Doğru olanı önce heyetlerin gitmesi, konuşmasıydı. CHP reddedilme durumuna düştü.” 

Öte yandan CHP’de “Biz üzerimize düşeni yaptık. Seçmen sağduyulu” diyenlerin yanı sıra “elimiz artık daha rahat” görüşünü savunanlar da var. Bu gruptakiler, “Yukarıda olmasa da sandıkta o birliktelik olacak. Belki kurumsal birliktelikten daha fazla getirisi olacak” değerlendirmesini yapıyorlar. Sonucun, diğer partilerle işbirliği olasılığı konusunda CHP’nin elini rahatlattığını düşünenler de bulunuyor.

Örgütlere uyarı

CHP’de, İYİ Parti’nin “ret” yanıtına karşın bazı yerlerde “lokal işbirliği yapılabileceği” umudu tükenmiş değil. Bu nedenle de CHP Grubu’ndan örgütlere ve milletvekillerine “İYİ Parti hakkında olumsuz konuşmayın, köprüleri atmayın, seçmenini incitmeyin” uyarısı yapıldı.

AK Parti ne diyor?

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU – CHP ve İYİ Parti’nin ‘seçim işbirliği’ için masaya dahi oturamaması AK Parti kulislerinde de yankı buldu. Parti kurmayları, İYİ Parti’nin aldığı kararının partinin tabanında karşılık bulmayabileceğine; bu nedenle de kararın seçim sonrası İYİ Parti açısından bir hezimete dönüşebileceğine işaret ediyor. AK Partili yetkililer, “muhalefetin seçime blok olarak girmeyecek olması”nın kendileri açısından avantaj olduğuna işaret etse de “Dağıldılar, seçime ayrı ayrı giriyorlar dolayısıyla biz kazandık diyemeyiz, rehavete kapılamayız” ifadelerini kullanıyor. Kurmaylar, İYİ Parti’nin belediye başkanlıklarına milliyetçi kökenli adaylar gösterecek olmasını Cumhur İttifakı’nın oylarında bir gerilemeye sebep olup olmayacağına ilişkin ise “Geldiğimiz noktada İYİ Parti seçmeni, MHP tabanından iyice ayrıştı. Bu durumu dün de dikkate alıyorduk; bugün de alacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir