Rus lider ilk defa açıkladı… Putin’den flaş Prigojin açıklaması

Rusya geçtiğimiz haftalarda tarihinin en uzun 24 saatini yaşamış, geçen yıl Rus lider Putin’in emri ile başlayan Ukrayna’daki savaş son sürat devam ederken Moskova güne Wagner isyanı ile uyanmıştı.

Prigojin liderliğindeki Wagner güçleri Belarus’un araya girmesi ile isyana son verdi.

Ancak daha sonra Wagner liderini taşıyan uçağın Moskova yakınlarında düşmesi akıllara Putin’in ‘affetmeyeceğim tek şey ihanet’ sözlerini getirdi.

Prigojin’in ölümünden haftalar sonra Putin sessizliğini bozdu ve çarpıcı bir açıklamaya imza attı.

Prigojin, paralı asker grubu Wagner’i kurmak için neredeyse on yılını harcadı. Rusya’nın Ukrayna savaşında kilit rol oynadı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afrika ve Suriye’de müttefikler edinmesine yardımcı oldu…

Rus lider uçağın düşme nedenini ilk defa açıkladı.İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre, Putin, Wagner şefi Prigozhin’in uçağının el bombalarıyla havaya uçurulduğunu açıkladı.

Putin, jet kazasında ölenlerin vücutlarında el bombası parçalarının bulunduğunu söyledi.

Rus lider, müfettişlerin cesetler üzerinde alkol veya uyuşturucu testleri yapmamalarını ise hata olduğunun altını çizdi.

Putin ABD’den gelen ‘uçağın vurulmuş olduğuna inanıyoruz’ iddiasına da yanıt verdi.

Rus lider ‘Uçakta herhangi bir dış etki olmadı; bu zaten kanıtlanmış bir gerçek’ dedi.

Sabıka kaydı olan bir iş insanı olan Prigojin, Kremlin’e yemek hizmeti sağladığı için ‘Putin’in Şefi’ olarak anılıyordu…

Putin, Rusya’nın soruşturma komitesi başkanının birkaç gün önce kendisine rapor verdiğini de sözlerine ekledi.

Putin ayrıca, kazadan sonra Wagner’in St Petersburg’daki ofislerinde yapılan aramalarda 10 milyar ruble (100 milyon dolar) nakit ve 5 kilogram uyuşturucu madde bulunduğunu belirtti.

İngiliz gazete Putin’in bu açıklamasının Prigojin ile ilgili ilk yorumu olduğuna dikkat çekti.

Wagner lideri ve diğer sekiz kişiyi taşıyan özel jet 23 Ağustos’ta Moskova’nın kuzeyinde düşmüş, yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir