Mâzîden Âtîye Zarâfet Sergisi Abdülmecid Efendi Köşkü’nde sanatseverleri bekliyor

Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı’nın destekleriyle gerçekleşen “Mâzîden Âtîye Zarâfet, Osmanlı İmparatorluğu’nun Son Döneminden Cumhuriyet’in İlk Yıllarına Kadın Kıyâfetleri” sergisi Sadberk Hanım Müzesi’nde ziyarete açıldı. Türk modasının evrimini ele alan benzersiz bir içeriğe sahip. Sergi, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarından Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar olan dönemdeki kadınların giyim tarzlarına odaklanıyor. Serginin küratörlüğünü Sadberk Hanım Müzesi Müdürü Hülya Bilgi, Sanat Tarihi Uzmanı Dr. Şebnem Eryavuz ve Bahattin Öztuncay üstlenmiş. Serginin tasarımını ise Dr. Umut Durmuş gerçekleştirdi. Abdülmecid Efendi Köşkü’nde 17 Mart 2024 tarihine kadar görülebilecek. Sergide, Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonu’nun yanı sıra Rahmi M. Koç Müzesi, İnönü Vakfı, Mutlu İlmen, Ayfer Neyzi, Ömer M. Koç ve Yapı Kredi Bankası koleksiyonlarından eserlere de yer verildi. “Mâzîden Âtîye Zarâfet” sergisinde, 19. yüzyılın başlarından itibaren saraylı ve şehirli kadınların Avrupa modasını benimsemesiyle başlayan kıyafet dönüşüm süreci inceleniyor. Ayrıca, Birinci Dünya Savaşı’nın yarattığı zorluklar ve Mütareke Dönemi etkisiyle şehirli kadın kıyafetlerinin geçirdiği evrim ile Cumhuriyet’in ilk yıllarında Ankara’da resmi davetlerde ve balolarda giyilen kıyafetlere odaklanıyor. Aynı zamanda ünlü kadın figürleri Latife Hanım, Mevhibe İnönü ve Afet İnan’ın elbiselerini bir araya getirerek bu önemli dönemin moda ve kadın hakları açısından nasıl şekillendiğini ziyaretçilere aktarıyor. Küratörlüğünü Sadberk Hanım Müzesi Müdürü Hülya Bilgi ile Sanat Tarihi Uzmanı Dr. Şebnem Eryavuz ve Bahattin Öztuncay’ın üstlendiği. Sergide Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonu’nun yanı sıra Rahmi M. Koç Müzesi, İnönü Vakfı, Mutlu İlmen, Ayfer Neyzi, Ömer M. Koç ve Yapı Kredi Bankası koleksiyonlarından da eserler yer alıyor.

Cumhuriyetin öncü kadınlarının kıyafetleri de sergileniyor

Sergi, kadınların yalnızca giyim kuşamlarını değil, yaşadıkları çevreyi de tanıtmaya çalışıyor. Sergi aynı zamanda bu vesileyle elbiseleri ilk kez bir arada sergilenen Latife Hanım, Mevhibe İnönü ve Afet İnan’ın öncü rollerini de ortaya koyuyor. Cumhuriyetimizin 100. Yılı olması sebebiyle 100 esere yer verilen sergide toplumun seçkin kesiminden kadınlara ait, pek çoğu terzi ve mağaza etiketi taşıyan gelinlikler, özel günlerde ve davetlerde giyilen elbiseler, sokak, binici kıyâfetleri, çanta, ayakkabı ve şemsiye gibi aksesuarlar sergileniyor. Sergide Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e özel bir bölüm de yer alıyor. Bahattin Öztuncay’ın küratörlüğünü yaptığı bölümde Ömer M. Koç Koleksiyonu’ndan ithaflı fotoğrafların yanı sıra Sadberk Hanım Müzesi ve Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonlarında korunan giysileri ve özel eşyaları sergileniyor. Hülya Bilgi, Şebnem Eryavuz, Elif Mahir Metinsoy ve Murat Metinsoy’un kaleme aldığı sergi kitabı Türkçe ve İngilizce iki ayrı dilde hazırlandı. Sergi için hazırlanan kitapta görüşlerini paylaşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, “Sergiyle Osmanlı’nın son yıllarından Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadın ve moda konusu ele alındı. Saraylı ve şehirli hanımların Avrupa modasını takip etmeye başladıkları 19. yüzyılın ikinci yarısından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu ve büyük işlerin başarıldığı ilk yıllara kadar uzanan sürecin ön planında kıyâfetler, arka planında ise kadınların çağdaş yaşamdaki rolleri ve elde ettikleri haklar irdelendi” diye konuştu.

Serginin küratörlerinden ve Sadberk Hanım Müzesi Müdürü Hülya Bilgi ise düşüncelerini şöyle paylaştı: “Sadberk Hanım Müzesi olarak en çarpıcı koleksiyonlarımızdan biri olan Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi kadın kıyâfetlerini öne çıkararak, özellikle kadın temalı bir sergi hazırlamayı arzu ettik. Serginin nüvesini geleneklerine saygılı, ama aynı zamanda genç Türkiye Cumhuriyeti’nin Değerlerine sıkı sıkıya bağlı Sadberk Koç’un koleksiyonu oluşturuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir