Konutta Kötü Haber… Hızla Düşüyor…

Dünya’dan Saniye Belci Kavasoğlu’nun haberine göre; Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, 2022’de kendi evinde oturanların oranının yüzde 56,7 olduğunu belirterek “2012’da her 100 kişiden yaklaşık 61 kişi ev sahibiyken, bu oran 2022’de yaklaşık 57 oldu” dedi.

‘KONUTA ERİŞİM KOLAYLAŞMALI’

Son dönemde de inşaat maliyetlerinde de artışların devam ettiğini söyleyen Akdoğan şöyle devam etti: “İnşaat maliyet endeksi, 2023 yılı temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62,25 arttı. Finansmandaki daralmayla da yeni üretime erişim konut alacaklar için oldukça zorlaştı. Bu konuda bizler de ilk defa konut alacaklar için bir düzenleme en azından bekliyoruz. Orta Vadeli Program çerçevesinde gerek dar ve orta gelirlilerin konuta erişimi kolaylaşmalı, gerekse de üretime destek olması açısından imara açılacak yeni araziler ve bunların hızla projeye döndürülmesi kolaylaşmalı.”

‘HAZIR KONUT SAYISI DÜŞÜYOR’

Geçen yıla göre ruhsat sayısında bir artış olsa da sınırlı olduğunu söyleyen Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “2023 yılı II. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 5,7 daire sayısı yüzde 31,3 ve yüzölçümü yüzde 25,6 arttı. Tamamlanan ve aslında oturuma hazır hale gelen konutlarda ise düşüş var. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2023 yılı II. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 22,1 , daire sayısı yüzde 28,5 ve yüzölçümü yüzde 28,6 azaldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir