İsrail kaynakları: Türkiye’de Hamas’a karşı suikast planlamıyoruz

Gazze’ye haftalardır bomba yağdıran İsrail’in Hamas liderlerine suikast planları da gündemdeki yerini koruyor.

İsrail’in 2 Ocak’ta Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Hamas’ın iki numaralı ismi Salih el Aruri’yi öldürmesi sonrası farklı ülkelerdeki Hamas liderlerinin saldırıya uğrama ihtimali Türkiye’de de gündem olmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in, Türkiye’de Hamas üyelerini öldüreceği haberleriyle ilgili, “Böyle bir yanlışa tevessül etmeleri halinde bunun bedelini, bunun faturasını çok ama çok ağır öderler.” demişti.

Ocak ayı başında İsrail dış istihbarat servisi Mossad’a yönelik İstanbul merkezli 8 ilde düzenlenen operasyonda ise 34 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan şüpheliler, Türkiye’de yaşayan yabancılara yönelik keşif, takip ve adam kaçırma planlamakla suçlanıyor.

ABD MEDYASINDAN MOSSAD-TÜRKİYE-İSRAİL İDDİALARI

ABD’nin önde gelen yayınlarından Foreign Policy, İsrail’in, Türkiye’de Hamas üyelerine saldırı düzenleyebileceği iddiasıyla ilgili detaylı bir habere imza attı.

Vohra-Anchal imzalı haberde, “Türkiye ve Katar gibi ülkelerde Hamas liderlerini öldürmenin Lübnan’daki kadar kolay olmadığı” yorumu yer aldı.

Foreign Policy, Lübnan ve Suriye gibi savaşın sürdüğü ülkelerde Hamas liderlerine suikast düzenlemenin daha kolay olduğunu ancak önemli bir askeri güç olan Türkiye ve enerji devi Katar’da bunu yapmanın İsrail için risk yaratacağının düşünüldüğünü yazdı.

Dergiye konuşan istihbarat ve güvenlik kaynakları, Mossad’ın Hamas üyelerini barındıran her ülke için ayrı planı olduğunu, İsrail’in planlarında Türkiye içinde suikast düzenlenmesinin öngörülmediğini vurguladı.

Kaynaklar, İsrail’de Türkiye’nin hassasiyetlerinin gözetildiğini ve ikili ilişkilerin riske atılmak istenmediğini, Hamas liderleri kitlesel olarak Türkiye’de olmadığı sürece Mossad’ın Türkiye’de Hamas’a saldırıyı düşünmediğini aktardı.

Foreign Policy’ye konuşan eski İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Eran Lerman, İsrail’in suikast yerine Türkiye’ye Hamas’a desteği azaltması için ABD’nin de yardımıyla baskı yapmayı tercih ettiğini belirtti:

“İsrail Türkiye’de suikast düzenlemeyecek. NATO ülkesi ve önemli bir askeri güç, o nedenle böyle bir olay başımızı çok ağrıtabilir. Türkiye önemli bir ticaret ortağı, ağır baskı kurmayı tercih ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir