‘Atatürk rozeti’ kavgası: Yedi teğmen de TSK’den ihraç edildi

Tuzla Piyade Okulu’nda 10 Kasım’da bir teğmenin yakasına Atatürk fotoğrafı takmaması üzerine yaşanan kavga sonrası başlatılan soruşturmada sona gelindi.

10Haber’den Ersin Eroğlu’nun haberine göre kavgaya karışan 7 teğmen de ihraç edildi.

Teğmenlerin TKS’den ihracı 18 Ocak’ta toplanan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nda görüşülmüştü. Yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan teğmene tepki gösteren dört teğmen savunma yaparken yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan teğmen ve ona destek olan iki teğmen savunma yapmaya gitmemişti.

Öte yandan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, Tuzla Piyade Piyade Okulu’nda yürüttüğü idari soruşturmayı genişletti. Yüksek Disiplin Kurulu’nun soruşturmayı genişletmesi WhatsApp yazışmalarına dayandırıldı.

Milli Savunma Bakanlığı, Yüksek Disiplin Kurulu’nun kararını onadığı takdirde teğmenlerin yedisinin ihracı kesinleşerek soruşturma genişletilecek.

Ne olmuştu?

Yeni Şafak, 14 Aralık’ta manşete taşıdığı haberde ‘teğmen cuntası’ başlığını kullanmış ve Tuzla Piyade Okulu’nda dindar öğrenci subayların fişlendiğini iddia etmişti. Haberde, bir grup teğmenin kendi aralarında bir yapı oluşturduğu ve dindar teğmenlere baskı uygulayıp dayak attığı öne sürüldü. Olayların ise 10 Kasım töreninde patlak verdiği belirtildi. Törende bazı teğmenlerin toplu iğne yetmediği gerekçesiyle Atatürk fotoğraflarını yakalarına takmadığı, gruplaştığı iddia edilen teğmenlerin ise küfür ettiği, ilerleyen süreçte koğuş basma ve darp hadiseleri yaşandığı iddia edildi. Habere göre olaylar, darp edilen subayların şikayetiyle yargıya taşındı ve adli süreç başladı.

10Haber’den Ersin Eroğlu’nun haberine göre ise, Atatürk fotoğrafı takmayan teğmenlere tepki gösteren teğmenlerin, bu grubu geçen yıl Kara Harp Okulu’nda görevli komutanlara bildirdiği ifade edildi. Fotoğraf takmayan teğmen grubunun bir cemaat yapılanması içinde olduğu, şikayet edilen teğmenlerle ilgili bir işlem yapılmadığı öne sürüldü. Haberde, Atatürk fotoğrafı takmayan teğmenlerin ‘Hubb-i fillah’ adlı bir WhatsApp grubu kurduğu bilgisi paylaşıldı. 10Haber’in aktardığı bilgiye göre teğmenlerden sorumlu alay komutanı bir albay ile bölük komutanı bir üsteğmen de yaşanan olaydan sonra görevden uzaklaştırıldı. 10Haber’deki bilgilere göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Disiplin Soruşturma Heyeti’nin hazırladığı raporda bir ‘cunta’ tespiti yer almadı. (HABER MERKEZİ)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir