17 yaşındaki genç, Amazon’da bir iş başlatmak için biriktirdiği 2.000 doları kullandı; şimdi ayda 34.000 dolar kazanıyor…

12 yaşındayken Bella Lin’in bir sorunu vardı.
O günlerde Lin, üç hamsterını San Francisco’nun hemen dışındaki evlerinin çitlerle çevrili arka bahçesinde dolaşmasına izin verdi.Evcil fareleri ortadan kayboluyordu. İlkinin Snoopy’nin kaçtığını varsaydı ve evcil hayvanlarını dışarıda bırakmaya devam etti – ta ki babası bir kartalın bir başka kartalla birlikte uçup gitmesini izleyene kadar, diye anımsıyor.
Evcil hayvanlarını bu tehlikeden uzak tutmaya kararlı olarak prototipler çizmeye başladı.California, Mountain View’daki Khan Lab Okulu’nda son sınıf öğrencisi olan Lin, çeşitli modelleri inceledi ve birikiminden yaklaşık 2.000 dolar yatırım yaparak, Kasım 2022′de Amazon’da ek işi olan GuineaLoft’u başlattı.İncelenen belgelere göre, yaklaşık 11.000 kafes sattı ve geçen yıl 410.000 dolardan fazla (ayda ortalama 34.000 dolar) fazla gelir elde etti.
Lin, bilgisayar programcısı olan babasına daha iyi bir kafes yaratmak istediğini söyledi. Lin, eski bir müşterisi aracılığıyla Çin’deki aileye ait bir fabrikayla bağlantısı olduğunu ve kendisini tanıştırdığını söylüyor.
Lin, ilk prototiplerinin umut verici ancak kusurlu olduğunu fark etti.

Geleneksel hamster kafesleri çubuklar, çatılar ve muşamba veya plastik tabanlı olarak yapılır. Lin, bunların temizlenmesinin zor olduğunu ve çoğu zaman dışkı koktuğunu söylüyor.
İlk cam, açık zemin muhafazaları daha fazla görünürlük ve hareketlilik sağlıyordu ve iki katmanlı bir tabana sahipti. Kirli yataklar çıkarılabilir bir plastik tepsiye itilebilir. Ancak camın nakliyesi çok pahalıydı ve küçük hamsterlerin ayakları yere sıkıştı.

Tam akademik ders yüküne, ders dışı etkinliklere ve üniversite başvurularına ek olarak Lin, GuineaLoft’ta haftada yaklaşık 20 saat çalıştığını söylüyor. İşte o kadar başarılı bir ek iş kurdu ki, işine konsantre olmak için üniversiteyi ertelemeyi düşünüyor.

Kârsız bir yan uğraş bir ’aydınlanma’ya yol açtı

Lin, GuineaLoft’un ilk prototiplerinin ebeveynlerinin yemek masasından ofis malzemeleri kullanılarak yapıldığını söylüyor.Bella Lin

Lin’in evcil hayvanları GineaLoft kafeslerinde serbestçe dolaşıyor
Lin okuldaki ders aralarında ödevini yapabilmek için programını yeniden düzenledi. Çin’deki altı kişilik ekibiyle (fabrikada çalışan bir üretim lideri ve daha önce Lin’in babasıyla veya fabrikanın liderliğiyle çalışmış beş tam zamanlı GuineaLoft çalışanı) araştırma yapmak ve ürünleri sanal olarak test etmek için geç saatlere kadar uyanık kaldı.
Lin, bu altı kişinin ürünleri tedarik ettiğini, ürettiğini, paketlediğini ve fotoğrafladığını söylüyor.

GineaLoft’un ürün tasarımını, fiyatlandırmasını, pazarlamasını – TLeggings’in ona özellikle sosyal medya hakkında çok şey öğrettiğini – ve genel iş stratejisini yönetiyor.
Sonuçta şirket cam yerine akrilik kullanmaya karar verdi ve biyolojik olarak parçalanabilen, balmumu kaplı kağıttan değiştirilebilir tabanlar inşa etti; Lin’in söylediğine göre “uçak kusmuk torbalarına” benzer.
Altları atmak kolaydır, bu da iş açısından iyidir: Memnun olan GuineaLoft müşterileri tükendiğinde, stokları yenilemek için Lin’in Amazon mağazasına geri dönmeleri gerekir.

10.000 dolarlık bir yarışmayı kazanmak
Fabrika ilk partide 100 adet kafes üretti. Lin, ilk birkaç saat içinde üç tanesi satıldığında çok sevindi.
İki hafta içinde GineaLoft’un 100′ünün tamamı “hiçbir pazarlama yapılmadan” yok oldu, diyor. Geçen yıl BizWorld’e yeniden başvurdu ve satış konuşması yarışmasından 10.000 $ yatırım fonu kazandı. Bu paranın tavşan ve hamster gibi farklı türdeki küçük evcil hayvanlar için aksesuar ve yeni kafeslerin eklenmesine harcanacağını söylüyor.

Lin, şirketin bireysel kafeslerdeki %25′lik kar marjının derhal pazarlamaya, hedef kitle araştırmasına ve yeni ürünlerin geliştirilmesine yeniden yatırıldığını söylüyor.
Bu, kendisi için henüz cebine hiç para koymadığı anlamına geliyor – ancak üniversitelere başvururken, aynı zamanda liseden mezun olduktan sonra Çin’deki fabrikayı ziyaret etmek, üretim hakkında daha fazla bilgi edinmek ve işini büyütmek için bir yıl ara vermeyi de düşünüyor.
Lin, “Müşteri incelemeleri ve e-postalar yoluyla [GuineaLoft kafeslerinin] somut etkilerine tanık olmak güç veriyor” diyor. “Bir zamanlar akademik onaya büyük önem veren biri olarak, [yan uğraşımın] başarısı, lisenin ötesindeki hayatı yönlendirme konusunda kendime olan güvenimi artırdı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir